pátek 27. ledna 2012

Google+ personalizuje výsledky vyhledávání

To že Služba Google+ personalizuje výsledky vyhledávání je obecně jasné, patrně ti z vás, kteří vlastní nějaký google účet a alespoň někdy použili službu Google+, to již rovněž zaznamenali. Dokonce o tom mluví i sám Google v souvislosti s přijetím jejich nových podmínek ochrany osobních údajů. Google v této souvislosti "varuje" (spíše dává na vědomí), že v den přijetí nových podmínek, tedy 1.března 2012, začne výsledky vyhledávání pro přihlášené uživatele s Google účtem personalizovat ještě více... (Prý bude možná schopen například odhadnout, zda stíháte dorazit včas na místo smluvené schůzky, kterou jste si zapsali do Google kalendáře...).

Personalizace výsledků vyhledávání je v dnešní době podle mě velmi vhodným krokem k tomu jak zobrazit relevantnější výsledky. Google personalizuje výsledky díky různým faktorům, jako je třeba poloha, IP, jazyk, historie hledání atd., ale o tom, že to dělá rovněž díky tlačítku [+1] jsem na internetu moc článků nenašel (taky jsem hledal velmi zběžně :-).

Ke dni 20.7.2011 prý služba Google+ měla přes 43 000 českých uživatelů, kolik je to asi dnes? Když navíc již není třeba pozvánka, ale může se přihlásit každý? Zkrátka stejně jako u Facebooku, je třeba s Google+ nějak marketingově zacházet, pokud nechceme pohořet.

Vzhledem k personalizaci výsledků podle [+1] tlačítka má ale Google oproti Facebooku jednoznačnou výhodou, protože Facebook žádný vyhledávač nemá...

Z toho všeho vyplývá, že pokud dosáhnete toho, že uživatelé kliknou na vaše tlačítko [+1] na vašem webu, máte vyhráno, protože se jim vaše stránka ve vyhledávání jednoduše posune výše...

Z vlastní zkušenosti teď vím, že posun stránky může být o pár pozic (například 8) nebo i o celé stránky (třeba 3). Dokonce se mi jednou stalo, že díky tomu že jsem o+1čkoval jednu stránku, která byla zcela nová a v podstatě nešla ve vyhledávání vůbec nalézt, mi ji Google zobrazil na první pozici!

Google rovněž podle mého přidává plusové body i za to, když stránku o+1čkovalo více vašich známých ve službě Google+.

Z tlačítka [+1] se tím pádem stává velmi silný nástroj! Jedním z cílů stránky (při SEO pro Google) by tedy mělo být i to, aby uživatel kliknul na tlačítko [+1]. Protože tím stránku nejen doporučí svým známým na Google+, ale hlavně tím posune vaši stránku ve svém vyhledávání a dokonce ve vyhledávání svých přátel!
Toť to oč tu běží :-)

Jak donutit uživatele kliknout na [+1] je už otázkou. Dle mého, celkem "fikaně" řeší něco podobného firma Social Sir, ale na sociální síti Facebook. Nabízí aplikaci, díky které pokud uživatel klikne na facebook tlačítko "Like it" dostane slevu (a je spokojen :-)) a vlastník stránky dostane odkaz na uživatelově facebook zdi (a je taky spokojen). Škoda, že něco podobného zatím nenabízí i u tlačítka [+1], třeba se to ale změní :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat